درباره من

نقطه آغاز
سال‌ها پیش پدرم یک دوربین آنالوگ Yashica MG-1 داشت که آن زمان‌ها بسیار پرطرفدار بود. خوب یادم هست در معدود دفعاتى که دوربین به دست مى‌شدم پدرم تاکید داشت که دستم نلزرد! در واقع تمام تمرکز من صرف این مى‌شد که دستم نلرزد! این مسئله بعدها که یک دوربین فیلمبردارى حرفه‌اى Panasonic M9000 خریدیم شدت بیشترى یافت! در واقع کودکى و نوجوانى من در عوالم دیگرى بوده است تا عکس و عکاسى! حتى ورود دوربین آنالوگ و نسبتا گران Nikon FM10 به خانه‌مان همراه با لنزهاى نیکور ۳۵-۷۰ و ۷۰-۲۱۰ میلى‌متر نیز چیزى را تغییر نداد. اما سال سوم یا چهارم دانشگاه بود که یک دوربین شبه اس‌ال‌آر Canon S2IS خریدم و چندى بعد در سایت به اشتراک‌گذارى عکس Flickr عضو شدم. در ابتدا چندان جدى نبودم اما دیرى نگذشت که در بحث‌هاى گروه‌هاى مختلف شرکت مى‌کردم و کم‌کم به عکاسى و تجهیزات آن علاقمند شدم. بى‌شک Flickr اولین تحول در زمینه عکاسى در زندگى من محسوب مى‌شود.

دوربین من، دوست من
درست است که تجهیزات چند ده میلیون تومانى عکاسى کسى را عکاس نکرده است، اما شرط لازم (و نه کافى) یک ثبت خوب تجهیزات حرفه‌اى است. در واقع براى دستیابى به کیفیت بهتر به دوربینى با سنسور بزرگ نیاز دارید؛ براى از دست ندادن یک صحنه به دوربینى با عملکرد سریع و زمان راه‌اندازى کم نیاز دارید؛ براى عکاسى در زمینه‌اى خاص به لنز مخصوص و دوربینى با قابلیت تعویض لنز نیاز دارید و … در واقع براى برآورده ساختن این خواسته‌ها حداقل به یک دوربین ساده DSLR نیاز دارید. این مسئله سبب خرید یک DSLR به نام Canon EOS 40D‌ شد. خوشبختانه خرید دوربین (در حدود سه سال پیش) مصادف شد با سفرهاى عکاسى من. در واقع من طى حدود سه سال به نقاط مختلفى مانند تبریز، مراغه، شاهرود، دامغان، مشهد، نیشابور، چالوس، شیراز، اصفهان، اردبیل، کاشان، یاسوج، استان گلستان، هرات (افغانستان)، وارنا (بلغارستان) و … سفر کردم که علاوه بر تهیه یک آرشیو قابل قبول تجربه‌هاى زیادى کسب کردم و با افراد مختلفى آشنا شدم.

فتوبلاگ دارم، پس هستم
از زمانى که در سایت Flickr فعال بودم به این نتیجه رسیدم که بقاى عمر عکاسى (و کلا هر هنرى) به محلى براى ارایه عکس‌ها بستگى دارد. اما سایت Flickr با وجود امکانات پیشرفته‌اى که داشت چندان شکل رسمى و اختصاصى نداشت. بنابراین تصمیم گرفتم که فتوبلاگ A Closer View و وبلاگ دید نزدیک را علیرغم دردسرهایش راه‌اندازى کنم. این مهم در آبان ۸۸ تحقق یافت. اما این تمام ماجرا نبود. آنلاین شدن فتوبلاگ با آشنایى من با نرم‌افزار ویرایش عکس Adobe Lightroom‌ همراه بود. در واقع من یکى دیگر از تحولات مهم در زمینه عکاسى در زندگى‌ام را این مسئله مى‌دانم. امیدوارم در آینده فرصتى دست بدهد که در وبلاگ عکاسى در مورد اعجاز این نرم‌افزار بنویسم و به شما نشان دهم که چگونه با چند تنظیم ساده نور، روشنایى، رنگ، کنتراست و … یک عکس را مى‌توان دگرگون ساخت.

و این قصه ادامه دارد …
مدتى است به این نتیجه رسیده‌ام که دید خوب و چشم تربیت شده چیزى فراتر از مفاهیم پایه عکاسى است. در واقع گام نهادن به آن مرحله‌اى که یک عکس هزاران بار از یک نوشته تاثیرگذارتر باشد شاید سالیان دراز به طول انجامد و بى‌شک من هنوز یک عکاس آماتور هستم که بطور جدى عکاسى را دنبال مى‌کند.

احسان عباسى
هجده خرداد ۱۳۸۹

تجهیزات من:
Canon EOS 40D
Canon EF-S 17-85mm IS USM
Canon EF 50mm f1.4
Canon EF 70-200mm f4 L IS USM
Nikon FM10
Nikkor 35-70mm
Nikkor 70-210mm


کاریکلماتور

Karikalamator blog

کانال یوتیوب مهاجرهاب
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس