آموزش ویرایش عکس با Adobe Lightroom – قسمت دوم

مهارت ویرایش عکس با خواندن یک مطلب، دیدن یک ویدیو و ویرایش چند عکس کسب نمی‌شود. در واقع در کنار آموختن قسمت‌های مختلف یک ویرایشگر عکس باید با تمرین و ممارست چشمان خود را، همان‌طور که در قسمت قبل گفتم، تربیت کنید. در این قسمت قصد دارم به مانند قسمت قبل مراحل ویرایش یکی دیگر از عکس‌هایم را از ابتدا توضیح دهم. بنابراین قبل از هر چیز توجه شما را به این دو عکس جلب می‌کنم.


تصویر ۱ – قبل از ویرایش


تصویر ۲ – بعد از ویرایش

همان‌طور که مشاهده می‌کنید رنگ‌ها در تصویر ۱ سرد و بی‌روح هستند. اما در تصویر ۲ شاهد عکسی شفاف، روشن و خوش‌رنگ هستیم. این عکس با دوربین Canon 40D و لنز هفتاد-دویست میلی‌متر L f4 IS در فرمت RAW، ایزوی صد، اف چهار، سرعت شاتر ۱/۱۲۵ ثانیه و فاصله کانونی هفتاد میلی‌متر گرفته شده است. بطور کلی اگر اهل ویرایش عکس هستید و دوربین شما از فرمت RAW پشتیبانی می‌کند حتما پیشنهاد می‌کنم در این فرمت عکاسی کنید. به این دلیل که فرمت RAW خروجی خام سنسور دوربین است و پس از ویرایش به نتیجه بهتری دست پیدا خواهید کرد. در حالی که در فرمت JPEG خروجی دوربین فشرده شده و بسیاری از اطلاعات از بین رفته‌اند. بنابراین فایل‌های JPEG از نظر ویرایش انعطاف‌پذیزی چندانی ندارند. البته توجه داشته باشید که حجم یک فایل RAW به مراتب بیشتر از یک فایل JEPG است.

قدم اول: کراپ کردن عکس
معمولا پس از مدتی به قدری در بستن کادر ماهر خواهید شد که در بیشتر موارد نیازی به کراپ عکس نخواهید داشت. با این حال اگر چیزی از دست‌تان در رفته باشد جای نگرانی نیست. به عنوان مثال در تصویر ۱ در گوشه بالا سمت راست تصویر بخشی از تابلویی در کادر قرار گرفته است. در عین حال در سمت چپ تصویر شاهد انحراف محسوسی هستیم. بنابراین با یک کراپ ساده می‌توانیم از شر این دو مشکل خلاص شویم. ابزار کراپ کردن نیز همان‌طور که در قسمت قبل گفته شد در قسمت Develop و با کلیک روی آیکون مستطیل (Crop Overlay) قابل دسترس است.


تصویر ۳

قدم دوم: تنظیم میزان روشنایی و نور عکس
زمانی که این عکس گرفته شده هوا ابری بوده است. به این دلیل همان‌طور که مشاهده می‌کنید این عکس از نور کم رنج می‌برد! به همین دلیل در قسمت Basic میزان Exposure را تا مثبت ۰.۷۵ افزایش می‌دهم. از سوی دیگر در قسمت Tone Curve میزان Lights را تا مقدار مثبت ۴۰ افزایش می‌دهم. اکنون همان‌طور که مشاهده می‌کنید نور و روشنایی عکس‌تان در سطح مطلوبیست اما رنگ‌ها هم چنان سرد و بیروح هستند. از سوی دیگر کنتراست عکس بسیار پایین است که در قدم بعد به آن خواهیم پرداخت.


تصویر ۴

قدم سوم: افزایش کنتراست و بهبود رنگ‌ها
افزایش کنتراست از طریق متغیر Contrast، موجود در قسمت Basic، امکان‌پذیر است. اما در این مورد کم کردن میزان Darks در قسمت Tone Curve را انتخاب می‌کنم به این دلیل که شاهد نتیجه بهتری خصوصا در بخش سفید رنگ بالای عکس خواهیم بود. بنابراین Darks را تا میزان منفی ۳۵ کاهش می‌دهم. از سوی دیگر برای غرق نکردن جزییات شخص عابر در تاریکی متغیر Shadows را تا میزان مثبت ۱۰ افزایش می‌دهم که جزییات شال‌گردن و شلوار عابر تا حدی بیرون کشیده شود!


تصویر ۵

آخرین مرحله و مهم‌ترین مرحله برای این عکس که پر از رنگ است افزایش Vibrance و Saturation در قسمت Basic به ترتیب تا میزان مثبت سی و ده است. همان‌طور که مشاهده می‌کنید رنگ‌ها بسیار زیباتر و پررنگ‌تر به نظر می‌رسند (تصویر ۲). تنظیمات نهایی نیز به ترتیب زیر هستند:

توجه داشته باشید که این اعداد و تنظیمات پیشنهاد من هستند و هیچ اصراری بر آن‌ها نیست. اما به عنوان مثال اگر میزان Vibrance و Saturation را بیش از اندازه افزایش دهید عکس‌تان غیرطبیعی خواهد شد و رنگ‌ها را خراب خواهید کرد. در واقع تعادل را همواره حفظ کنید. از سوی دیگر برای رسیدن به یک نتیجه راه‌های زیادی وجود دارد. به عنوان مثال همان‌طور که مشاهده کردید امکان افزایش کنتراست از طریق متغیر Contrast به جای استفاده از Darks نیز وجود داشت. عکس در ابعاد بزرگ‌تر در اینجا قابل مشاهده است.۱۹ نظر براى “آموزش ویرایش عکس با Adobe Lightroom – قسمت دوم”

نظر بدهيد

*


کاریکلماتور

Karikalamator blog

تبلیغات
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس