آشنایی با Presetها در Adobe Lightroom

اکنون که با Adobe Lightroom آشنا شده‌اید نوبت آن رسیده است که در مورد یکی از قابلیت‌های پرکاربرد این ویرایشگر یعنی استفاده از Presetها صحبت کنم. بطور خلاصه باید بگویم Presetها تنظیمات اولیه‌ای هستند که روی عکس اعمال می‌شوند و نتیجه به سادگی قابل مشاهده است. به عبارت دیگر به سرعت می‌توانید Presetهای مختلفی را روی عکس خود امتحان کنید و بهترین آن‌ها را انتخاب کنید. البته پس از اعمال هر Preset امکان تغییر تنظیمات دیگر از سوی کاربر نیز وجود دارد. بدین ترتیب نتیجه ایده‌آل به دست خواهد آمد. در ادامه خواهید آموخت که چطور می‌توان Presetهای مختلف را در Adobe Lightroom به کار گرفت. فکر می‌کنم لازم نباشد که بار دیگر در مورد اینکه چرا ادیت می‌کنیم و اصلا منظور از ادیت در اینجا چیست صحبت کنم. البته اگر مطالب پیشین را مطالعه نکرده‌اید پیشنهاد می‌کنم مطالب سه سایت برتر برای ویرایش سرپایی عکس و آموزش ویرایش عکس با Adobe Lightroom را از دست ندهید.

Presetهای Lightroom
در میان نرم‌افزارهای ویرایشگر عکس که تاکنون با آن‌ها سر و کار داشته‌ام باید بگویم قابلیت استفاده از Presetها که در Lightroom شاهد آن بوده‌ام منحصربفرد است. بی‌شک پس از آشنایی با آن‌ها عکس‌های شما رنگ و لعاب دیگری خواهد گرفت و کیفیت آثار شما یک پله بالاتر خواهد رفت. همان‌طور که در مطلب پیشین به آن اشاره شد Presetها در قسمت Develop و در ستون سمت چپ قابل دسترسی هستند (تصویر ۱). همان‌طور که در تصویر مشخص است این قسمت شامل Presetهای پیش‌فرض (Lightroom Presets) و Presetهای کاربر (User Presets) می‌شود. مشاهده سریع نتیجه و یا اعمال Presetها نیز به آسانی امکان‌پذیر است. بدین‌ترتیب که روی فلش کنار عبارت Lightroom Presets کلیک کنید تا Presetهای پیش‌فرض نمایش داده شوند. اکنون با بردن ماوس روی هر کدام از Presetها نتیجه را در قسمت Navigator مشاهده خواهید کرد. برای اعمال Preset مورد نظر نیز تنها کافیست که روی آن کلیک کنید. اگر نتیجه شما را راضی نکرد می‌توانید با ترکیب دکمه‌های ctrl + z در ویندوز و یا command + z در مک، عکس را به حالت قبل برگردانید.

تصویر ۱
تصویر ۱

وارد کردن سایر Presetها در Lightroom
Presetهای پیش‌فرض Lightroom در اولین نگاه خوب هستند اما نظرتان در مورد Presetهای دیگر چیست؟! در واقع در اینترنت Presetهای بسیار زیادی وجود دارند که توسط کاربران مختلف ساخته شده‌اند. به عنوان مثال تنها کافیست در گوگل سرچ کنید: presets for lightroom. اما چطور می‌توان Presetهای دانلود شده را به Lightroom وارد کرد؟ این کار به سادگی امکان‌پذیر است. تنها کافیست روی گزینه User Presets کلیک راست کرده و عبارت Import را انتخاب کنید. اکنون محل Presetهای دانلود شده را مشخص کنید تا قدرت Lightroom خود را دو چندان کنید! اگر سرچ کردن در گوگل و یافتن Presetها از حوصله شما خارج است نگران نباشید. من کار را برای شما آسان کرده‌ام و با دانلود این فایل شما صاحب حدود ۳۵۰ Preset خواهید شد!

تصویر ۲
تصویر ۲

خودتان Preset بسازید!
چرا که نه؟ به عنوان مثال پس از اعمال تغییرات بر هر عکس، روی علامت + در مقابل عبارت Presets کلیک کنید. در پنجره باز شده (تصویر ۲) می‌توانید نام Preset و اینکه چه تنظیماتی ذخیره شوند را مشخص کنید. در انتها روی دکمه Create کلیک کنید. بدین ترتیب به تدریج مجموعه‌ای از Presetهای اختصاصی خود را خواهید داشت. در پایان شاهد اعمال پنج Preset مختلف بر عکس زیر هستید. توجه داشته باشید که پس از اعمال این Presetها تغییری در عکس داده نشده است.

تصویر اصلی


SEIM – Old Holga BW


SarahJiTrim


WOW-Edge 08


BW Neat


Vintageيک نظر براى “آشنایی با Presetها در Adobe Lightroom”

  • Milad:

    سپاس بیکران جناب عباسی
    هم مطلب بسیار عالی و آموزنده ای بود و هم presets هایتان بسیار کارگشا و جامع هستند.
    <3

نظر بدهيد

*


کاریکلماتور

Karikalamator blog

کانال یوتیوب مهاجرهاب
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس