با دوربین خود نقاشى‌هاى آبستره خلق کنید

شاید این عنوان کمى عجیب به نظر برسد و به احتمال زیاد تاکنون به گوش‌تان نخورده است. اما عجله نکنید! در این مطلب قصد دارم شما را با تکنیکى آشنا سازم که با تکنیک‌هاى معمول عکاسى متفاوت است. در این تکنیک شما خالق نقاشى‌هاى آبستره بسیار زیبایى خواهید بود.

به عنوان مثال تصویرى که در اینجا مشاهده مى‌کنید با استفاده از این روش گرفته شده است:

motion
دیافراگم: f/22
سرعت شاتر: ۱٫۳ ثانیه
ایزو: ۱۲۵
لینک عکس در فتوبلاگ

بدین منظور و براى دستیابى به بهترین نتیجه ابتدا بایستى کادرى را انتخاب کنید که تنوع رنگى آن زیاد است. به عنوان مثال فضاى سبزى که گل‌هاى رنگارنگى در آن وجود دارد. سپس دوربین را در حالت تقدم دیافراگم قرار بدهید (این حالت در دوربین‌هاى کانن AV نام دارد) و براى اینکه تمام صحنه در فوکوس باشد عدد اف را بالا انتخاب کنید (در بهترین حالت f/22). براى اینکه عکس‌تان نویز کمترى داشته باشد ایزو را نیز در کمترین مقدار مثلا ISO 100 قرار دهید. در این حالت دوربین با توجه به نور محیط و تنظیماتى که اعمال کرده‌اید به صورت خودکار سرعت شاتر را تنظیم مى‌کند. حال برخلاف همیشه پس از فشردن دکمه شاتر دوربین را به هر جهتى که مى‌خواهید حرکت دهید و یا بچرخانید!
البته توجه داشته باشد که سرعت خیلى زیاد و یا خیلى کم شاتر شما را به نتیجه مطلوب نمى‌رساند. از سوى دیگر اگر سنسور دوربین شما گرد و خاک گرفته است مطمئنا تاثیر خود را در f/22 به بدترین شکل خواهد گذاشت. بنابراین بهتر است از عدد اف کمترى استفاده کنید تا تاثیر لکه‌ها کمتر شود. در اینجا شاهد دو عکس از یک صحنه هستید با این تفاوت که در عکس دوم از تکنیک مذکور استفاده کرده‌ام:

motion 0
دیافراگم: f/5.6
سرعت شاتر: ۱/۲۵ ثانیه
ایزو: ۱۰۰

motion 1
دیافراگم: f/22
سرعت شاتر: ۱/۲ ثانیه
ایزو: ۱۰۰

در آینده در مورد تکنیک‌هاى مشابه صحبت خواهم کرد.۲ نظر براى “با دوربین خود نقاشى‌هاى آبستره خلق کنید”

 • farhad:

  با درود
  از آموزشهای مفیدتان کمال تشکر را دارم .اهورا مزدا نگهدارتان

 • مريم:

  سلام
  واقعاً ممنون که این سایت را برای راهنمایی و کمک به مبتدیها ساختید. یکسال پیش یک cannon 7D EOS خریدم ولی متاسفانه هنوز از تمام امکاناتش اطلاعی ندارم. کاملا مبتدی هستم و دنبال جایی برای آموزش عکاسی و دوربینم هستم.
  بسیار به عکس و عکاسی علاقمندم. ساعتها وقتم را در ۱x.com می گذرانم
  اگر من را راهنمایی کنید، ممنونم میشم

نظر بدهيد

*


کاریکلماتور

Karikalamator blog

کانال یوتیوب مهاجرهاب
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس