سفر به هرات – قسمت اول

زمانى که با الیاس پیراسته تصمیم گرفتیم به هرات سفر کنیم (اویل مهر ماه ۱۳۸۸) با عکس‌العمل‌هاى مختلفى از سوى اطرافیان مواجه شدیم. عده‌اى آن را جسارت و عده‌اى دیگر آن را حماقت مى‌خواندند! اما واقعیت این است که ذهنیت اغلب مردم کشورمان در مورد افغانستان اشتباه و قدیمى است. به عنوان مثال، هرات با اینکه گاهى مورد حملات تروریستى قرار مى‌گیرد اما یکى از امن‌ترین شهرهاى افغانستان به شمار مى‌رود و زندگى در آنجا به خوبى جریان دارد. بد نیست بدانید در هرات حتى دو هتل پنج ستاره نوساز وجود دارد و به دلیل وجود نداشتن تعرفه‌هاى گمرکى قیمت ماشین‌هاى مدل بالا در آنجا چندین برابر نسبت به ایران ارزان‌تر است. ابتدا لازم مى‌دانم توضیح مختصرى در مورد شهر هرات بدهم.
Masjid-e Jame
لینک عکس در فتوبلاگ

هرات، نگین آسیا
هرات دومین شهر بزرگ افغانستان و مرکز ولایت هرات است که در طول تاریخ بارها توسط اقوام مختلف کاملاً ویران شده است. از اسکندر مقدونى گرفته تا چنگیزخان و تیمور لنگ، همگى بر این شهر رانده‌اند و بسیارى را از دم تیغ گذرانده‌اند. با این وجود در گذشته القاب متعددى از جمله قلب خراسان، خاک اولیا، چشم و چراغ جمیع بلدان، نگین آسیا، فلورانس آسیا، جان جهان و مروارید جهان را به آن نسبت داده‌اند که این مسئله از درخشان‌ترین دوران هرات یعنى قرن پانزدهم میلادى و عهد تیموریان نشأت مى‌گیرد. در واقع در میان بخش‌هاى (ربع‌هاى) خراسان بزرگ هرات نسبت به سه بخش دیگر یعنى مرو، بلخ و نیشابور پس از حمله مغول پیشرفت چشمگیرترى داشت. اوج این شکوفایى از زمانى شروع شد که هرات پایتخت تیموریان شد و شاهرخ پسر تیمور به همراه همسرش، گوهرشاد بیگم خدمات زیادى را براى این شهر انجام دادند. با این وجود جنگ‌هایى که در دهه‌هاى اخیر افغانستان را درگیر خود کرده است، از شکوه و عظمت از شهر کاسته است.

راه‌هاى سفر به هرات
براى سفر به هرات علاوه بر پرواز مشهد به هرات مى‌توان به طور زمینى و از طریق مرز دوغارون این کار را نیز انجام داد. البته قبل از آن باید به فکر ویزا باشید. ویزا را مى‌توان از سفارت افغانستان در تهران و یا کنسولگرى (به قول خوشان غنسولگرى!) افغانستان در مشهد گرفت. هزینه ویزای سیاحت یک بار ورود با اقامت یک ماه و اعتبار سه ماه براى اتباع ایرانى ۴۰ یورو است و صدور آن برخلاف گذشته حداقل ۴ روز بطول مى‌انجامد (در مشهد که به این ترتیب بود). که البته علت این مسئله در سایت سفارت افغانستان ذکر شده است: “تفاوت هزینه صدور ویزاى اتباع ایرانى و اتباع سایر ممالک، به دلیل اتخاذ رویه مشابه از سوى جمهورى اسلامى ایران مى‌باشد.” فاصله مشهد تا مرز دوغارون در حدود ۲۵۰ کیلومتر است و پیشنهاد مى‌کنم برنامه‌تان را طورى تنظیم کنید که صبح آنجا باشید. چون اتوبوس مشهد به هرات صبح حرکت مى‌کند و ممکن است با شلوغى مواجه شوید. مى‌توانید شب را در تربت جام (به فاصله ۱۶۰ کیلومترى مشهد) و یا تایباد که تنها ۲۰ کیلومتر با مرز فاصله دارد بمانید و صبح زود به سمت مرز حرکت کنید. مرز نیز از ساعت هشت صبح تا ۴ بعد از ظهر باز است.

ورود به هرات، ورود به افغانستان
ما حوالى ساعت ۸ صبح در مرز بودیم و پس از پرداخت عوارض خروجى (۵ هزار تومان) و تشریفات مربوطه در کمتر از بیست دقیقه داخل خاک افغانستان شدیم. متاسفانه همان ابتدا که وارد خاک افغانستان شوید فقر را لمس خواهید کرد و براى رسیدن به ماشین‌هاى سوارى که راهى هرات هستند بایستى از میان تعداد زیادى فقیر و کودکانى که براى حمل بارتان اصرار دارند عبور کنید. فاصله مرز تا هرات ۱۲۰ کیلومتر است و هزینه هر ماشین دربست بین ۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ افغانى متغیر است که هر افغانى معادل ۲۰ تومان است. البته افغان‌ها تومان و دلار هم قبول مى‌کنند! درضمن پیشنهاد مى‌کنم ابتدا از چپ بودن فرمان ماشین اطمینان حاصل کنید! چون با وجود جهت رانندگى مشابه در ایران ماشین‌هاى راست فرمان نیز در آنجا وجود دارند! مسیر مرز تا هرات توسط ایران ساخته شده و آسفالت نسبتاً خوبى دارد. اولین چیزى که در جاده توجه شما را به خود جلب مى‌کند تابلوى کابل ۱۴۶۰ کیلومتر است! در طول مسیر از میان روستاهاى مختلفى عبور مى‌کنید که فاقد هرگونه امکانات اولیه هستند و بسیار به یکدیگر شباهت دارند. در واقع بافت روستایى آن منطقه بصورت خانه‌هاى گلى با سقف‌هاى گنبدى شکل است. مسئله دیگر نحوه رانندگى افغان‌ها بود که ما را یاد وضعیت ایران در چندین سال قبل مى‌انداخت. به عنوان مثال به دفعات شاهد سرعت زیاد، سبقت از سمت راست و قسمت خاکى جاده و استفاده مکرر از بوق بودیم. در واقع چیزى به عنوان پلیس راهنمایى و رانندگى حتى درون شهرها وجود ندارد و یا حداقل ما ندیدیم. شاید این فرضیه درست باشد که دولت افغانستان نگاه خود را متمرکز امنیت منطقه کرده و دیگر فرصت نظارت بر این مسائل را ندارد. نزدیک هرات که مى‌شوید در دو طرف جاده انواع ماشین‌ها براى فروش پارک شده‌اند. کمى جلوتر مناره‌هاى مجموعه تاریخى مصلاى هرات به چشم مى‌خورند و بى‌شک شوق بازدید از هرات را در وجودتان دو چندان مى‌سازند. البته دولت در تلاش است مسیر این جاده که از میان مناره‌ها مى‌گذرد و بقاى این آثار را به خطر انداخته تغییر دهد. این منطقه که بسیار شلوغ است دروازه ملک نام دارد و آخر خط ماشین‌هاى مرز است.

محل اقامت در هرات
ما حدود ساعت ۱۱ بود که به دروازه ملک رسیدیم و تصمیم گرفتیم که ابتدا وضعیت محل اقامت‌مان را مشخص کنیم. به محض پیاده شدن از ماشین بار دیگر توسط فقیرهاى زیادى دوره شدیم. به هر نحوى که بود سوار ماشین دیگرى شدیم و طبق برنامه‌ریزى که براساس اطلاعات موجود روى اینترنت انجام داده بودیم راهى هتل مارکوپولو شدیم. نرخ تاکسى‌ها نیز در هرات بین پنجاه تا صد افغانى متغیر است و چانه زدن را نیز نباید فراموش کنید! به مقصد که رسیدیم مشخص شد هتل مارکوپولو تعطیل شده و کارکنان آن هتل جدید و پنج ستاره نظرى را اداره مى‌کنند. در آنجا فرصت را غنیمت شمردیم و با گرفتن دو سیم کارت MTN که جمعاً ۱۵۰ افعانى قیمت داشت با ایران تماس گرفتیم. جالب است بدانید به غیر از MTN چندین اپراتور دیگر در افغانستان فعالیت مى‌کنند که مهم‌ترین آن‌ها شرکت افغان بى‌سیم است. در هر حال تصمیم بر این شد که قبل از هر چیز سرى به آمریت آبادات تاریخى (معادل میراث فرهنگى خودمان که داخل مسجد جامع قرار دارد) بزنیم تا در مورد هتل و به علاوه مجوز عکاسى سوالاتى بپرسیم. خوشبختانه مسئول آن قسمت برخورد بسیار خوبى داشت و هتل بهارستان را پیشنهاد داد. در مورد مجوز عکاسى نیز ما را به اداره اطلاعات و فرهنگ و توریزم ولایت هرات باستانی که در نزدیکى زیارت خواجه موفق بود ارجاع داد. البته آن روز موفق به دیدار رئیس آن قسمت نشدیم و در نتیجه راهى هتل بهارستان که در جاده بادمُرغان یا بایمُرغان قرار دارد شدیم. باید بگویم این هتل در حد هتل‌هاى دو یه سه ستاره ایران است و امکانات خوبى از قبیل حمام، تلویزیون، یخچال، سیستم تهویه مطبوع، سرویس صبحانه و از همه مهم‌تر کابل شبکه براى دسترسى به اینترنت از طریق لپ‌تاپ دارد. حتى در لابى هتل دو سیستم متصل به اینترنت وجود دارد! قیمت‌هاى اتاق‌هاى این هتل هم مناسب است و ما براى اتاق‌هاى دوتخته شبى ۳۵ دلار پرداختیم.

مسجد جامع هرات
پس از اطمینان در مورد محل اقامت، همان روز بار دیگر راهى مسجد جامع شدیم. مسجدى با قدمت هشتصد ساله که اساس آن توسط سلطان غیاث الدین غوری طرح‌ریزى شده است. این مسجد داراى بیش از ده مناره و یک حیاط بزرگ است و زیبایى و عظمت فوق‌العاده‌اى دارد. البته در طى این سال‌ها بارها مورد بازسازى و مرمت قرار گرفته و این مسئله یافتن نشانه‌اى از گذشته را در آن بسیار دشوار کرده است.
در مورد عکاسى از مسجد و نمازگذاران هم با وجود نیروهاى امنیتى مشکلى نداشتیم. البته باید توجه داشته باشید که در اغلب مکان‌هاى مذهبى افغانستان بایستى بدون کفش داخل شوید. از سوى دیگر بهتر است طورى عکاسى نکنید که مزاحم نماز خواندن نمازگذاران بشوید و پیشنهاد مى‌کنم در این مواقع در گوشه‌اى از مسجد بنشینید و با لنز تله عکاسى کنید.

Masjid-e Jame Herat
لینک عکس در فتوبلاگ

Masjid-e jame herat
لینک عکس در فتوبلاگ

afghan wedding
لینک عکس در فتوبلاگ

Masjid-e jame herat۷۲ نظر براى “سفر به هرات – قسمت اول”

 • ایول احسان…عالی بود…دمت گرم…دستت طلا…منتظر بقیه اش هستم بی صبرانه!…و شدیدا آرزوی این سفر رو دارم…پیشنهاد می کنم نکاتی که لازمه واسه این سفر رو به همراه مراحل و هزینه ها در یه پست جدا بنویسی

  • احسان:

   چاکرم علیرضا جان. این سفرنامه رو قرار بود بفرستم برای “سرزمین من همشهری”. اما به دلیل تنبلی و عواملی که خودت بهتر میدونی کامل نشد که بفرستم! سعی کردم توی نوشته هام نکات ریز رو مربوط به هزینه ها و جاهایی که پتانسیل عکاسی داره جای بدم. حالا بازم چشم :)

 • صادق عسکری:

  منتظر ادامه این سفرنامه هستیم ما هنوز ها….

 • امید:

  بسیار کامل و خوب بود خیلی خیلی تشکر میکنم زحمت زیادی برای نوشتن کشیدی از اینکه تجربه ات را در اختیار همه قرار دادی متشکرم .
  امیدوارم سالم و شاد و موفق باشی.

 • مهسا:

  عالی بود احسان جان. توضیحات خوبی بود.
  عکس ها هم خوب بود. ممنوووون. منتظر بقیه اش هستیم
  :)

 • مهسا:

  راستی خیلی جالبه که ما در مورد کلاً افغانستان قدیمی و بد فکر می کنیم. شاید به خاطر چیزهایی باشه که اینجا می بینیم ولی الیاس هم می گفت که اصلا شبیه چیزی که ما فکر می کنیم نیست.
  ماشین عروسی که درست شده ساده و زیباست. لباس هایی هم که گاهی دیده ام که کار دست زنان اونجاست خیلی بهتر و زیباتر از چیزی است که ما فکر می کنیم.
  :) باز هم ممنون برای این سفرنامه

  • احسان:

   ممنون مهسا جان. برای خود ما هم خیلی جالب بود! اینکه مثلا توی لابی هتل دو تا کامپیوتر متصل به اینترنت باشه واقعا قابل تامله! حالا در قسمتهای بعد بیشتر توضیح میدم.

 • خیلی خوب بود احسان ! ادامه بده ! منتظر ادامه ش هستم ! اگر مشکلی در ریکاوری اطلاعات سفر داشتی درخدمتم ! :D

  • احسان:

   مرسی. همین هم تا حدی با کمک تو نوشته شد. توی قسمت‌های بعدی حتما کمک میگیرم ازت. البته الیاس جان دیگه از ریکاوری گذشته!

 • ذکر نکردید که هنوز در هرات هستید یا خیر – من از این کامنت را از شهر هرات می نویسم و از این که میهمان ما افغانها بودید خیلی خرسند و خوشحالم …. به هر حال اگر هرات هستید شماره ۰۰۹۳ – ۷۰۰۴۰۶۳۶۴ شماره تماس من است شاید – از دیدار و آشنایی با شما خرسند می شوم

  • احسان:

   سلام وحید جان. من ذکر کردم اول سفرنامه که مهر ۸۸ هرات بودیم. یک سفر سه روزه بسیار لذت‌بخش بود. اگر قسمت بشه شاید سال دیگه راهی افغانستان بشیم و این بار زیارتت کنیم. خوشحالم که این نوشته خواننده افغانی هم داشته.

   • man:

    afghani na! afghanan!plz!

    • بهار:

     من هم به عنوان یه افغان تشکر می کنم از این نگاه زیبا که به کشور مظلوم و ستمدیده ام داشتید.حالا کمی مطمین شدم که هنوز هم انسانهای خوب پیدا می شن.من افغانم اما افغانستان را ندیدم.اما در آرزوی دیدارم به امید آنروز که به خانه بر گردیم…

 • یاشار:

  دل منو می سوزونی آی ، می سوزونی وای ، :-)

  خیلی باحاله خداییش

 • صادق زعیم:

  با سلام . خیلی خیلی ممنون از اطلاعات کامل و جالبت.
  من امروز رفتم قنسول!افغانستان و درخواست ویزا دادم(مشهد)و اطلاعاتت تا اینجا کامل و عالی بود . انشاا.. ۲۱ شهریور ۸۹ میرم سوئد فرانسه ایتالیا یونان آلمان سوئیس و…
  خوشحال میشم باهات آشنا بشم.
  صادق زعیم ۱۵ تیر ۸۹

 • سلام من آرش بارز هستم اهل هرات و الانم توش دارم زندگی میکنم باید بگم عاشق اینجا هستم. یک محیطی استثنائی ولی واقعی.

 • زمری بهبود:

  سلام دوست من زمری بهبود هستم از ولایت هرات باستان تشکر از توضیحات خوب شما در باره شهر هرات واقیعآ که هرات یک شهر دیدنی است وباستانی است من خودم از هرات وتولد من هم در هرات است هرات جاهای دیدنی فراوان دارد میتوانید بهتر دیدن کنید بازهم تکشر از شما ۳۰/۹/۱۳۸۹

 • Navid:

  احسان جان واقعا به خاطر این انتخاب خوشحال شدم. و خوشحالی من دو چندان شد وقتی طرز فکر شما رو در مورد هرات و افغانستان فهمیدم.
  از این که از سفر شما به هرات چندی پیش با خبر شدم و فرصت ملاقات شما رو نداشتم واقعا احساس تاسف میکنم!
  ولی امیدوارم در آینده زیر سقف همین آسمون بزرگ همه دوستانو ملاقات کنم.
  به امید روزهای بهتر (در ضمن این بار اگه قصد سفر این طرفا داشتید در خدمتم!)

 • فرشاد:

  ممنون بابت اطلاعات مفیدی که در مورد سفر به هرات گذاشته بودی
  من دارم برای سفر به افقانستان و سه کشور همسایه اون آماده میشم اگه خدا بخواد اول تیر ۹۰ برای عکاسی و گشت راهیم .
  ممنون میشم اگه بازم مطالبی راجع به افقانستان داری تو سایتت بزار تا همه استفاده کنن.

 • فردين مهرجو:

  سلام خدمت برادرمحترم احسان جان ازاینکه شایددیرهم شده باشه برای نظردادن بازهم مایک ضرب المثل داریم که میگه ماهی را هرموقع که ازآب بگیری تازه است به همین خاطرمن هم فرصت این را پیداکردم تا این سایت را بازکنم واطلاعاتی که ازشهرباستانی هرات را یک برادرایرانی درسایتش گذاشته وبخوانم بازهم امیدوارم که نظربنده را هم بخوانید وخیلی ازنظرلطف شماودیگه برادران ایرانی ممنونم بازهم اگرخداخواست ومهمان ماشدید بنده درراستای راهنمائی درخدمتم اینم شماره تماسم ۰۷۹۴۵۹۹۹۵۶

  • احسان:

   سلام فردین عزیز. دوست دارم دوباره افغانستان بیام اما شاید این بار کابل و مزارشریف برم. اما اگه به هرات آمدنی شدم حتما می‌بینمت.

 • یحیی هسنم باشنده هرات ولی حالا در هندوستان درس می خوانم از این که در باره هرات واقعیت را گفتید تکشر می کنم از شما

 • زهرا:

  سلام. ممنون از سفرنامه زیبای شما به شهر هرات. من کابل زندگی میکنم و هفته بعدی قراره برای یه امتحان برم هرات. میخوام بدونم هتلی که شما توش بودید یا بقیه هتل ها مناسب یه دختر هست که تنها سفر کنه؟ البته من قبلا تنها به خیلی کشورهای آسیایی و اروپایی سفر کردم ولی تو کشور خودم نه. میخوام اینبار تجربه کنم. ممنونم اگه زودتر جواب بدید. زهرا از کابل

  • sajjad:

   من علی هستم هرجی میخواهی بدونی درباره هرات به من فقط سوال دارید به شماره من فقط بیام بفرستید ۰۷۹۶۱۴۴۸۱۲

 • بركت الله:

  با تشکر از شما دوست عزیز بابت گفتار زیبایتان در مورد شهر نسبتا زیبای هرات .
  من برکت الله هستم از هرات البته متولد تهران

 • ناشناس:

  باسلام
  این اطلاعات خوب بود و البته درست.
  هرات شهر خوبیه ولی اگه گذرتون بیوفته قندهار و هلمند و زابل ، تازه میفهمید که بابا جان ارتش امریکا چقدر مرده که داره اونجاها میجنگه.
  قبرستونه واسه خودش

 • سلام احسان جان!
  محمود کرامتی از هراتم متاسفم از این که بدلیل عدم اطلاعات از سفرتون نتونستم استقبال شایانی از جنابعالی داشته باشم ولی امید وارم اگه یه بار دیگه به کشورم اومدید بتونم از دوستان همسایه ام در ایران استقبال کنم من شماره خودمو میذارم تا در صورت لزوم به هر دوست ایرانی که به کشورم میاد خدمت کنم از شما هم تشکر میکنم.
  ۰۷۹۸۵۶۳۰۵۰

 • sajjad:

  ۰۷۹۶۱۴۴۸۱۲ i have lotfan paiam badid

 • سلام خدمت دوستان در کشور افغانستان من رضا هستم و به زودی قصد دارم به افغانستان سفر کنم باعث بسی خوشحالی خواهد بود که قبل از سفر دوستانی در انجا بیابم که نهایت خوشبختی برایم خواهد بود تا بتوانم به انها در این سفر تکیه کنم پس خواهش میکنم دوستانی که مایل به دوستی و اشنایی هستن برایم ایمیل بزنن و یا به شماره ذیل تماس بگیرند ۰۹۳۹۶۵۴۱۹۷۶

 • سلام من فیررز هستم از شعر هرات باستان من خوش حال مشم اگی افغانستان آمدم به هرات بیاد و هر کاری از من بر آمد بکونم برای شما ودوست دارم مهمان من بشم؟

 • ببخشم اینم شماره من ۰۰۹۳ ۷۹۶۷۲۷۸۲۲

 • سلام … جانم فدای خاک هرات

 • عادلی:

  باسلام
  ضمن تشکرازاحسان عزیزمن تاجرهستم ساکن خراسان شمالی مدتی بودقصدسفربه هرات راداشتم ولی راستش رابخواهیدهمان فکرقدیمی و احساس ناامنی مانع ازسفرم شده بودالبته بایدحق دادچون اطلاعاتی نداشتم ولی باسرزدن به این سایت نظرم کاملاعوض شدهرچنددرایران بابرادران افغانی برخوردداشته ام و ازرفتارومتانت وادبشان خاطره هادارم ولی بهرحال ذهینت درموردکشورافغانستان طوردیگریه انشاءالله خداتوفیق بدهدوموفق به این سفربشوم امیدوارم بتوانم دوستانی درانجاپیداکنم ومبادلات تجاری خوبی داشته باشم .

 • امیر:

  آقا انقدر به هراتی ها نگید افغان. هراتی ها که افغان نیستند. خراسانی اصیل و فارس می باشند. افغان معادل پشتون هست که یک قوم دیگه در جنوب افغانستان هستند و دشمن تاریخی ایرانی و فارس ها. اما از اونجا که همیشه افغان ها (پشتون ها) در افغانستان دست برتر رو داشته اند، همه مردم افغانستان رو با واژاه افغان خطاب می کنند حتی هراتی های خراسانی رو. در نظر داشته باشید هرات از شهرهای بسیار مهم در طول تاریخ ایران بوده و ۱۵۰ سال پیش در زمان ناصرالدین شاه و به موجب عهدنامه ننگین پاریس از ایران جدا شد. هرات انقدر برای انگلیس ها مهم بود که برای جداکردنش از ایران بوشهر و خرمشهر رو اشغال و به توپ بستند. بنابراین مردم هرات برادران تنی و خونی ما هستند و شایسته نیست اونها رو با نام افغانی خطاب کنید. به تاریختون احترام بگذارید. البته متاسفم که نویسنده سفرنامه خودش بارها و بارها از لفظ افغان استفاده کرد. امیر از تهران.

 • بهار:

  عکساتون فوق العاده است و صد البته سفرنامتون کاش از بقیه نقاط افغانستان هم عکس میگرفتید و برامون میذاشتید ما سالها از دیدن زیبایی های کشورمون محروم بودیم

 • فرهاد:

  سلام احسان جان من که خوش به حالم شده چون مامانم اهل هرات بابام اهل بم هست تو ۲ تا شهر هم ارگ وجود داره ۰۹۳۷۲۷۸۸۳۱۶ درضمن منم تابحال ۳ بار رفتم هرات

 • hayat:

  سلام به همه ایرانیان عزیز ورودشمارا به شهر زیبای هرات خوش آمد میگویم خوشحال شدم که شما هرات باستانی را انتخاب کردید وزود قضاوت نکردید!!!تشکر

 • مبارز گلرانی:

  سلام اقای امیرخان از تهران با تمام احترامی که به ایرانیهای عزیز دارم باید بگویم ما مردم افغا نستان از هر ولایت افغا نستان که باشیم افغا نستا نی هستیم چنا نچه هر ایرانی که از هر نقطه ایران باشد ایرانی است پس سعیه نکن که ما را به جنوب وغرب وفارس وپشتون تقسیم کنی این کار دور از اخلاق است مثا لش اگر یک ترک ایرانی را من ترک بگویم یا یک اذز بایجا نی ایرانی را من اذر بایجا نی بگویم مسلما بد تان می اید بهتر است نفاق را بین ملت ما نه اندازید تشکر

 • الياس پيراسته:

  این همه یادداشت های خوب دوستان وبرادرانمون از هرات و دیگر نقاط افغانستان رو دیدم دوباره دلم تنگ شد برای هرات …

 • هیواد:

  سلام به همه افغان های عزیز..جناب محترم امیر شما بسیار بی سواد و بی مغز هستید.رفسنجانی ترک است.اما رهبر ایران بوده..لور..ترک..اعرب..آذری..بلوچ..و دیگر ملیت های که در ایران زندگی دارند.ایرانی هستند و یا نی.ای وای به حالی شما ایرانی های حسود و نادان.فقط ۱۰ سال دیگر ما کار داریم ۱۰ سال بعد شما به خاطر پناهندگی به افغانستان خواهید آمد.

  هیواد.هالند

 • حسین:

  باسلام وخسته نباشید من خیلی خوشحالم ازاینکه دیدواقعیتانراذکرکردید من دورگه هستم مادرم ایرانی وبه افغانی بودنم میبالم تا به حال یکباردرسال۱۳۸۶درماه مبارک رمضان به اتفاق خانواده رفته بودم دراین یکماه کلی بمن خوش گذشت همچنین به روستای ماروا که پدربزرگم هست رفتم وپیشنهادمیکنم حتما به روستاهای افغانستان هم بروید من اگرقسمت شودنوروز۱۳۹۳رادرانجاخواهم بودباتشکرنمره موبایلم۰۹۳۵۸۷۲۱۴۰۴

 • شبنم:

  سلام من شبنم هستم و اهل هراتم و عاشق کشورم و مردمشم و ارش جان بارز خوشحال ک شمارو در بخش نظرات دیدم باید بگم صداتون بی نظیره و من بهتون رای میدم از اجرای امشبتون در ستاره ی افغان همه خیلی لذت بردیم ممنون :)

 • فرهاد:

  خیلی مشتاقم با یه دختر هراتی اشنا بشم۰۰۹۸۹۳۷۲۷۸۸۳۱۶

 • دختر هراتی:

  سلام من هراتی هستم هجده سالمه درتهران زندگی میکنم وهنوز هرات را ندیدم اما باید تاچندماه دیگه یه سفر به هرات برم چون من در دانشگاه ثبت نام کردم وباید بعدازگرفتن پاس دانشجویی به افغانستان بروم از شما متشکرم که اینقدزیبا درموردشهرم نوشتید.دوستدارم با دانشجویان افغانستان بیشتراشنابشم

  • Reza:

   Salam ! Man Ham Ye Daneshjuye Afghani Dar Iran Hastam ! Manam Baraye Kamel Kardane Pasportam Bayad Be Harat Beram ! Mamnoon MiSham age Rahnamaiem KoniN ! TashakkoR – 09369930105

 • مهدي:

  سلام به همه دوستان عزیز
  من نماینده کارخانه میم گاز ترکیه ( LPG-CNG) در ایران هستم ظرف ١٠ روز آینده از طرف شرکت به افغانستان میرم و بعد از مطالعه این مقاله ونظرات شما هرات را به عنوان اولین شهر انتخاب کردم. خوشحال میشم اگر کسی اطلاعات کاری در زمینه مربوطه داشته باشه در اختیارم بزاره.
  htk.trade@yahoo.com :my email

 • الناز:

  واقعا برایتان متاسفم کسانیکه ایرانیهارا محترم میشمارند با اینکه ایرانیها با دختران و پسران به عنوان فحش افغانی خطاب میکنند چرا ها چرا با ایرانیها خوب رفتار میکنید

 • nasrin:

  خیلی عالی بود لطفا ایمیل آقای آرش بارز را برای من بفرستید کار خیلی مهمی دارم

 • مصطفی:

  سلام احسان جان
  آقا ما هنوز هم منتظر قسمت دوم گزارش شما هستیم ها!!!!!!

 • sadegh:

  سلام احسان جان خیلی جالب بود منتظر بقیش هستم مرسی

 • سلام احسان جان من رشته تحصیلیم معماری هست و برای پایان نامم یه پروژه طراحی کنم در هرات .و نیاز به عکس و پلان های معماری ساختمان های هرات دارم و اطالاعات دیگه اگه کمکم کنید بسیار ممنونم از همه دوستان ۰۹۰۱۲۷۳۰۵۵۹

 • غلام نبی کریمی:

  سلام احسان جان و همه دوستان اگر در مورد من در هرات زندگی میکنم . و در خدمت شما عزیزان هستم خیلی خوشحال میشم در هرات ببینم تان.

  اگر قصد سفر به هرات را دارید و نیاز به مشوره و همکاری دارید با بنده تماس بگیرید.۰۷۹۹۵۶۰۶۴۰ و یا با ایمیل gn.karimi@gmail.com در تماس شوبد.

  با سپاس

 • سلام / من خیلی دیر سفرنامه شما رو خوندم / اطلاعات خوبی داشت / من کارم تجارته / چون اغلب اجاس زنانه تجارت میکنم خوشحال میشم با یه بانوی هراتی اشنا بشم و تبادل نظر کنیم / اینم شماره / لطفا پیام بزاریید ۰۹۳۹۵۱۱۸۷۷۱

 • امیر:

  ببخشید / اجناس

 • مژگان:

  سلام من دانشجوی ارشد معماری هستم این ترم دانشگاه تربیت مدرس میخواست یه سفر به هرات بزاره بخاطر معرفی مکتب معماری هرات و برای همایش قوام الدین شیرازی ولی میخوان به علت نبود امنیت کنسل کنن میخواستم ازتون کمک بگیرم من جدا دوست دارم که برم هرات

 • Reza:

  Che Jaleb ! Manam Daneshjuye Memari Vali Karshenasi Hastam ! Va Ta Chand Ruze dg Bayad Be Harat Safar KoNam !

 • حسین:

  با سلام و خسته نباشید خدمت تمامی خواننده های بی نهایت عزیز .
  و ثانیا سلامی عرض میکمم خدمت جناب محترم و گرانقدری که از شهر ما ( هرات ) دیدن کرده اند و حقایق را آشکار نموده اند تا مردم یک چهره جدید از هرات در ذهن داشته باشند .
  بنده حسین هستم از هرات و سراپا آمادا خدمتم به هر توریستی که از هر نقطه دنیا بخواهد داخل هرات شود .
  خوشحال میشوم اگر قدم رنجه فرموده و چند روزی مهمان ما باشید .
  تشکر از سایت خوب شما .
  شماره تماس : ۰۰۹۳۷۸۵۸۱۲۷۸۸
  ایمیل : h3rezaee@gmail.com

 • اابرز:

  چه بناهایی عینه اصفهان, من دانشجوی انصرافی معماری هستم، یکسال درباره تاریخ افغانستان می خوندم مطلب پست میکنم، بارها گفتم دوس دارم به شهرهای خراسان بزرگ و کهن و شهرهای هرات و بلخ و مزار شریف برم،

  شهرهای مرو، سمرقند و بخارا، دیگه جز کشورهای ترک زبان شدند

نظر بدهيد

*


کاریکلماتور

Karikalamator blog

کانال یوتیوب مهاجرهاب
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس