منظور از Mirror lock-up در یک DSLR چیست؟

در تنظیمات برخى از دوربین‌هاى DSLR حالتى به نام MLU یا Mirror lock-up (قفل آینه در بالا) وجود دارد که در این مطلب قصد دارم در مورد آن توضیح بدهم.
اولین بارى که با واژه Mirror lock-up برخورد کردم حین نوشتن مقاله‌اى در مورد معرفى و بررسى Nikon D200 در سایت عصر شبکه بود. آن زمان بطور تئورى نسبت به آن آشنایى پیدا کردم اما بعدها این حالت را بطور عملى با دوربین خودم (Canon 40D) امتحان کردم. براى فهم اینکه منظور از mirror lock-up چیست قبل از هر چیز باید در مورد مجموعه عملیاتى که حین فشردن دکمه شاتر انجام مى‌شوند آگاهى پیدا کنید. بدین منظور پیشنهاد مى‌کنم ابتدا به تصویر زیر توجه کنید.

mirror lock-up

همان‌طور که در تصویر مشخص است اجزاى اصلى داخلى دوربین‌هاى SLR (چه دیجیتال و چه آنالوگ) شامل فیلم یا سنسور (Film or Sensor)، شاتر (Shutter)، آینه (Mirror) و منشور پنج وجهى (Pentaprism) مى‌شود که آینه پشت لنز و در مقابل شاتر قرار گرفته و وظیفه‌ى انعکاس تصویر و نور به منشور و از آن به چشمى را بر عهده دارد. زمانى که دکمه شاتر فشرده مى‌شود آینه با سرعت بسیار زیادى به بالا پرتاب مى‌شود و شاتر باز مى‌شود تا فیلم یا سنسور در معرض نور قرار بگیرد. این حرکت مکانیکى بدلیل سرعت بالا لرزشى را حین گرفتن عکس به دوربین اعمال مى‌کند و سبب مى‌شود که عکس گرفته شده تا حد کمى محو (Blur)‌ شود. براى رفع این مشکل حالتى به نام Mirror lock-up معرفى شده که با فعال کردن آن زمانى که دکمه شاتر فشرده مى‌شود آینه بالا مى‌رود و در آنجا قفل مى‌شود (در این حالت چیزى در چشمى دیده نمى‌شود – در این حالت هنوز عکسى گرفته نشده است). سپس با فشردن دوباره‌ى شاتر، عکس گرفته مى‌شود و آینه نیز به جاى خود باز مى‌گردد. بنابراین علاوه بر استفاده از سه‌پایه و غیرفعال کردن لرزش‌گیر لنز، حالت Mirror lock-up نیز راه دیگرى است براى دستیبابى به یک عکس شارپ پیشنهاد مى‌شود.

اطلاعات بیشتر:
مفهوم Mirror lock-up
حالت Mirror lock-up۳ نظر براى “منظور از Mirror lock-up در یک DSLR چیست؟”

نظر بدهيد

*


کاریکلماتور

Karikalamator blog

کانال یوتیوب مهاجرهاب
اخبار سايت

برای دریافت آخرین مطالب و عکس‌ها در صفحه فیس‌بوک من عضو شوید.

موضوعات
خروجى‌هاى آر‌اس‌اس